marți, 29 decembrie 2009
Terapie ANTISTRES
1. Faceti un inventar al elementelor generatoare de stres! Apoi, daca este posibil, impuscati-le unul cate unul.
2. Descoperiti-va motivatiile! Un om fara motivatii este un om care nu are pentru ce munci! De aici pana la stres din orice e doar un pas.
3. Radeti atunci cand lucrati sub presiune! Rasul alunga stresul si destinde atat atmosfera, cat si muschii fetei. Un alt avantaj este ca veti face mai putine riduri.. Si nu e gluma!
4. Gasiti intotdeauna timp pentru a va organiza! E greu, dar trebuie sa va gasiti cateva minute in fiecare zi pentru a realiza o lista cu tot ceea ce aveti de facut.. Lipsa organizarii duce la panica si, implicit, la stres.
5. Evitati activitatile care nu au un rezultat bine definit! Aceste activitat i sunt asemanatoare unor biciclete medicinale. Pedalati de zor, dar nu ajungeti nicaieri.
6. Jonglati eficient cu mai multe activitati! Vremurile single-task au apus, asa ca a face mai multe treburi in acelasi timp e la fel de banal ca un telefon. Fiti un adevarat artist si jonglati cu task-urile.
7. Incercati sa va bucurati de fiecare schimbare din viata dumneavoastra! Schimbarile pot genera stres, de acea e bine sa adoptati o atitudine pozitiva si sa le primiti cu zambetul
pe buze. Chiar daca e vorba de ceva rau, nu uitati ce spunea Petre Tutea: sutul intr-o anumita parte a corpului inseamna, de fapt, un pas inainte!
8. Planificati-va fiecare activitate! Nu lasati nimic la voia intamplarii. Nimic nu este mai stresant decat necunoscutul!
9. Delimitati problemele majore de cele minore! De cele mai multe ori, pierdem neuroni importanti pentru nimicuri. Faceti-va griji pentru problemele majore. Cele mici se rezolva,
de regula, de la sine!
10. Luati in considerare toate opiniile, dar puneti-le in practica doar pe cele bune! Fiti comunicativi si ascultati orice sfat. Cand vine vremea aplicarii, nu va grabiti insa.
Pentru ca, nu-i asa, nu tot ceea ce zboara este avion.
11. Fiti pregatiti pentru provocari! O viata plina de rutina este mai stresanta decat una plina de adrenalina. Asteptati provocarile cu calm: nu le veti putea evita niciodata, asa ca bucurati-va de ele!
12. Feriti-va pe cat posibil de amanari! Pe asta o fac maine! Este, poate, cea mai folosita propozitie din viata noastra profesionala. Dar si o mare generatoare de stres. Proverbul nu e rau deloc: nu lasati pe maine ceea ce puteti face azi.
13. Identificati-va perioadele de timp eficiente! Ca orice om, aveti momente ale zilei cand sunteti foarte productivi si momente in care servirea cafelei este singura activitate pe care o puteti indeplini cu succes.
14. Faceti exercitii de relaxare, chiar si la birou! Chiar daca, in prima faza, colegii se vor uita ciudat la dumneavoastra, cateva exercitii de respiratie la fiecare 2 ore de lucru sunt aur curat.
15. Descoperiti noi perspective ale muncii dumneavoastra! Exista o poveste celebra, cu zidarii care se gandeau la ce lucreaza fiecare. Cel care avea in minte faptul ca lucreaza la o catedrala, si nu la un bloc amarat, era, intotdeauna, cel mai fericit!
16. Invingeti temerile infruntandu-le direct! Toti suntem oameni si toti avem temeri, de acest lucru nu puteti scapa. Nimeni nu ne poate spune daca am ales cea mai buna varianta sau tocmai am facut prostia vietii. Infruntand insa temerile, scapati de un stres inutil.
17. Gasiti timp pentru distractie alaturi de familie si prieteni! Aduceti-va aminte ca lucrati pentru bani si, e adevarat, satisfactii profesionale. Nimic nu se compara insa cu a va vedea copilul pe scena la gradinita sau a merge la munte cu prietenii.
18. Mentineti-va o perspectiva pozitiva asupra locului de munca! Daca inca nu v-ati depus CV-ul
la o alta companie, e cazul sa va bucurati de actualul loc de munca. Altfel riscati sa suferiti inutil, in fiecare zi.
19. Munciti cu entuziasm! Nu e un indemn comunist, ci un sfat cat se poate de util in lupta cu stresul. Entuziasmul face ca lucrurile sa se rezolve mai repede si mai bine.
20. Priviti doar partea frumoasa a lucrurilor! Sunt atatea ocazii de a fi negri de suparare incat chiar e pacat sa nu priviti doar partea frumoasa a vietii!
Un material de la Revista de Marketing Dinamic si Excelenta in Vanzari este un newsletter electronic GRATUIT editat de Rentrop & Straton – Grup de Editura si Consultanta in Afaceri
luni, 21 decembrie 2009
Revin...după o lungă absenţă
"Cele mai comentate 10 bloguri românesti din 2009 au fost: zoso.ro (1157,21); cabral.ro (1038,83); bookblog.ro (801,62); tudorchirila.blogspot.com (753,13); mircea-badea.ro/blog (695,75); ciutacu.ro (665,31); manafu.blogspot.com (622,67); visurat.ro (609,66); umbrelaverde.ro (564,04) şi arhiblog.ro (553,3)."
Sursa: http://www.zelist.ro
Dacă Cabral e mai "comentat" decât Mircea Badea sau Ciutacu......e clar....e strâmbă
miercuri, 16 septembrie 2009
Probleme cu conexiunea la internet
Nu sunt un "novice" în ale computerelor, dar nici un guru....mă descurc cum pot, iar când am probleme încerc să le rezolv cât mai repedde şi dacă se poate de unul singur, asta bineînţeles că poate duce la ore întregi pierdute "pe net" pentru a citi documentaţia necesară.
De curând am avut mari probleme cu conexiunea la internet, care se face printr-un router wireless DLINK DI-524; toate bune şi frumoase, dar de vreo 3 zile nu mă puteam conecta la internet sub nici o formă. Telefoane la serviciu de relaţii clienţi de la RDS, tot felul de explicaţii, nimic....până când nu a resetat router-ul (de la butonul de reset, nu scus din priză) nu am rezolvat nimic.Am mai pierdut ceva timp cu setările routerului, dar acum merge şi sper să nu mai am astfel de probleme.
Aşa că, uneori un simplu "reset" rezolvă multe probleme.....AŞA O FI ŞI ÎN VIAŢĂ?
duminică, 26 aprilie 2009
Mă las de fumat…ziua 32
După cum aţi observat (şi eu de altfel) este destul de dificil să “vorbeşti” chiar şi pe blog despre cât de dificil este să te laşi de fumat; asta nu că aş fi depus eforturi deosebite pentru a realiza acest lucru, dar te simţi oarecum ciudat…
Ca o concluzie generală, în acest răstimp am fumat parcă ceva mai puţin, dar asta nu cred că are vreo legătură “concretă” cu faptul că m-am apucat să scriu pe blog despre asta
luni, 6 aprilie 2009
Studiu Marijuana ajuta la tratarea tumorilor si a cancerului cerebral
www.howstuffworks.com
Susţinătorii legalizării marijuanei au acum un argument în plus. Studii recente arată că tetra-hydro-cannabinolul, care este principalul compus activ din marijuana poate ajuta în reducerea sau chiar distrugerea celulelor canceroase, în special cele dezvoltate în creier, anunţă AFP.
Cercetătorii spanioli de la Universitatea Complutense din Madrid au ajuns la această concluzie după ce au făcut mai multe teste pe şoareci, cărora le-au fost injectate celule canceroase umane, dar şi tetra-hydro-cannabinol(THC). Potrivit acestora, substanţa a provocat autofagia celulelor canceroase, reducând cu până la 80% volumul tumorilor canceroase.
Mai mult, un studiu efectuat pe doi pacienţi care sufereau de cancer la creier şi cărora le-a fost administrată zilnic, timp de aproape o lună, o doză de THC, a demonstrat că celulele canceroase s-au autodistrus.
Articol preluat de la Antena3.ro
miercuri, 25 martie 2009
Mă las de fumat....ziua3
Din păcate ieri nu am avut timp (şi nici chef) să scriu....o zi obositoare şi ieri şi azi....ciudat este că atunci când sunt nervos nu simt nevoia să fumez....oricum senzaţia de a savura o ţigară după o "izbândă" este unică, aşa că dacă vreau să mă las de ţigări trebuie să lucrez la chestia asta.
Voinţa este lucrul cel mai important într-o astfel de "încercare".....am zis
luni, 23 martie 2009
Mă las de fumat.....ziua 1
Ziua 1........DEZASTRU.......parcă am fumat mai mult ca de obicei....asta poate şi datorită faptului că mi-am "contorizat la precizie" ţigările fumate. În orice caz, nu vreau să renunţ la ideea de a pune capăt acestui viciu, dar pacă după "inventarul" ţigărilor fumate pe ziua de azi nu prea am nici un spor........dar E ŞI MÂINE O ZI !
duminică, 22 martie 2009
MĂ LAS DE FUMAT
M-am hotărât să ÎNCERC să mă las de fumat....aici vor scrie cât de des pot "impresii" despre cum se desfăşoară procesul "lăsat de fumat"....în primul rând o să încerc să "număr" ţigările fumate într-un interval de 24 ore, şi eventual să "elaborez" strategii care să perimită scăderea (treptat) numărului de ţigări fumate pe zi.
duminică, 4 ianuarie 2009
Google Chrome
Chrome, Chrome and Chrome!
The whole web(including me) is talking about this new browser from Google. It has some amazing new featureswhich were not already there in the presently dominating web browsers like Firefox, Opera and many other.
Features included Separate Tabbed browsing, Task manager, and many others which were impressive!
Google had already done much of the best work with this accidental release of the browser for Windowsbut not for mac right now.
But while all this going on and running well, did most or any of you notice that the Google Toolbar is not there in the browser. It is seen in Safari, Firefox as a default one and Google itself not placing it in its browser?