duminică, 26 aprilie 2009

Mă las de fumat…ziua 32

După cum aţi observat (şi eu de altfel) este destul de dificil să “vorbeşti”  chiar şi pe blog despre cât de dificil este să te laşi de fumat; asta nu că aş fi depus eforturi deosebite pentru a realiza acest lucru, dar te simţi oarecum ciudat…

Ca o concluzie generală, în acest răstimp am fumat parcă ceva mai puţin, dar asta nu cred că are vreo legătură “concretă” cu faptul că m-am apucat să scriu pe blog despre asta

luni, 6 aprilie 2009

Studiu Marijuana ajuta la tratarea tumorilor si a cancerului cerebral

 

cannabis

www.howstuffworks.com

Susţinătorii legalizării marijuanei au acum un argument în plus. Studii recente arată că tetra-hydro-cannabinolul, care este principalul compus activ din marijuana poate ajuta în reducerea sau chiar distrugerea celulelor canceroase, în special cele dezvoltate în creier, anunţă AFP.

Cercetătorii spanioli de la Universitatea Complutense din Madrid au ajuns la această concluzie după ce au făcut mai multe teste pe şoareci, cărora le-au fost injectate celule canceroase umane, dar şi tetra-hydro-cannabinol(THC). Potrivit acestora, substanţa a provocat autofagia celulelor canceroase, reducând cu până la 80% volumul tumorilor canceroase.

Mai mult, un studiu efectuat pe doi pacienţi care sufereau de cancer la creier şi cărora le-a fost administrată zilnic, timp de aproape o lună, o doză de THC, a demonstrat că celulele canceroase s-au autodistrus.

Articol preluat de la Antena3.ro