duminică, 23 mai 2010

Viaţă artificială?

Oameni de ştiinţă americani care încearcă de mai mulţi ani să creeze viaţă artificială au anunţat joi că au reuşit să realizeze în laborator un genom sintetic, pe care l-au folosit pentru a aduce înapoi la viaţă o bacterie, relatează Reuters citat de Hotnews.

Cei care au luat parte la experimentul care durează de 15 ani şi care a costat până
acum
40 de milioane de dolari speră ca realizarea să îi înveţe cum să creeze microbi speciali.

Există însă temeri că această tehnologie ar putea fi folosită pentru a produce arme biologice, motiv pentru care, la solicitarea preşedintelui Obama, Comitetul american pe probleme de energie şi comerţ din cadrul Parlamentului se va reuni săptămâna viitoare pentru a discută implicaţiile acestei descoperiri.

"În studiul sau, Comitetul ar trebui să ia în considerare potenţialele beneficii medicale, asupra mediului înconjurător şi a securităţii, precum şi potenţialele riscuri asupra sănătăţii sau siguranţei, " a precizat Obama.

Cercetătorii au lucrat cu o variantă sintetică a ADN-ului bacteriei, transplantată într-un alt microb, "golit" pe dinăuntru în prealabil. După mai mult încercări, noul microb a prins viaţă şi a început să se multiplice în vasul de laborator.

"Este prima celulă sintetică făcută vreodată," a declarat Craig Venter, cel care a coordonat cercetarea. "Este prima specie de pe planetă care se auto-multiplică şi al cărei părinte este un computer." Venter a adăugat că va încerca să folosească bacterii pentru a produce combustibil, vaccinuri sau pentru a creeă alge care să absoarbă dioxidul de carbon din atmosferă.

"Va deveni o unealtă foarte
puternică
în încercarea de a realiză ce vrem noi în biologie," a spus Venter.

Pe de altă parte, unii biologi susţin că realizarea echipei lui Venter reprezintă un progres important, fără însă a însemna că s-a reuşit producerea de viaţă artificială de la zero.


Ştire preluată de la http://www.infoportal.ro




Probabil că această descoperire va fi folosită (cât de curând) în scopuri militare, pentru crearea de noi arme biologice...dacă atât ne duce capu'