Pentru prima oara, o echipa de cercetatori franco-suedezi de la Universitatile Lund si Lyon a reusit sa masoare energia utilizata de un virus pentru a infecta o celula.
Potrivit lui Alex Evilevitch, seful echipei de cercetatori de la universitatea suedeza, presiunea ridicata din interiorul capsidei virusului (invelisul proteic al miezului virusului, cu rol de protectie) este un factor esential, permitandu-i virusului sa-si injecteze genele cu viteza foarte mare in celula. Aceasta presiune corespunde cu cea a unei coloane de apa de 500 metri, sau si mai elocvent, este de 10 ori mai puternica decat cea a unei sticle de sampanie.
Intentia cercetatorilor era aceea de a identifica un mod pentru a reduce energia disponibila in interiorul virusului, astfel incat sa faca imposibila sau ineficienta transmisia genelor acestuia celulei-gazda; surmontand astfel problema capacitatii virusurilor de a modifica rapid epitopii proteinelor capsidei, capacitate care adeseori le permite sa evite reactia sistemului imunitar si medicamentele antivirale.
Sursa: www.descoperă.ro
sâmbătă, 30 ianuarie 2010
Virus cu "presiune" ridicată
miercuri, 6 ianuarie 2010
"GOD MODE" în Windows 7 şi Vista
Windows 7 And Vista God Mode Registry Hack
Create a new folder, rename it to – GodMode.{ED7BA470-8E54-465E-825C-99712043E01C}
This simple ‘registry hack’ reveals a hidden feature known as GodMode or Windows 7 Control Center. It is essentially your PC’s control panels all gathered into one standard class view folder.
Somehow I still prefer the classic view, it is simple and straight forward. Unlike Windows XP and above, it requires additional mouse clicks to reach the final destination, this goes for simple task of viewing the installed fonts.
Anyway, enjoy.
Articol preluat de la
GeckoandFly Make Money Online
Articolul original îl puteţi citi la adresa :
http://www.geckoandfly.com/2010/01/05/windows-7-and-vista-god-mode-registry-hack/?utm_source=feedburner&utm_medium=email&utm_campaign=Feed%3A+GeckoFly+%28Gecko+%26+Fly%29
luni, 4 ianuarie 2010
Un alt început de an....
Uite aşa începe un nou an poate mai bun, poate mai rău dar cu siguranţă DIFERIT de toţi care au fost şi cei care vor fi.....şi iar ne dăm seama că nu am avut suficient de mult timp pentru noi înşine, că nu ne-am "ieşit" totul aşa cum am fi vrut, că am uitat de un prieten bun tocmai când acesta avea mai multă nevoie de noi, că am uitat de onomastica unei colege "bune", etc.
În cele din urmă contăm doar NOI...adică EU şi TU care stai şi citeşti chestia asta...oare când o să învăţăm să fim mai buni, mai darnici, mai dezinteresaţi de "bunurile materiale", mai sinceri, mai zburdalnici?