vineri, 10 septembrie 2010

O alternativa la chemioterapie



Cercetatorii de la California Institute of Technology (Caltech) din Pasadena, Statele Unite, au proiectat anumite molecule sa recunoasca ad-hoc celulele tumorale si sa le “instige la suicid”, activand un program de autodistrugere care nu afecteaza si celulele sanatoase.

Multe dintre chemioterapii au dezavantajul de a nu fi suficient de selective, avand in vedere ca ataca anumite comportamente celulare care nu sunt tipice doar celulelor tumorale.

Moleculele propuse de cercetatorii condusi de Niles Pierce la Caltech se numesc "conditional small Rna", mici lanturi de acid ribonucleic cu o lungime mai mica de 30 de perechi de baze, si au fost proiectate astfel incat sa recunoasca mutatii genice specifice, tipice doar celulelor tumorale. Prin urmare, atunci cand mutatia este identificata, se declanseaza un proces de autodistrugere celulara.

Pana in prezent, cercetatorii au experimentat moleculele in 3 tipuri diferite de celule tumorale cultivate in laborator, demonstrand ca acestea
sunt in masura sa elimine cu succes celulele bolnave, fara insa a le afecta in niciun fel pe cele sanatoase.



Articol preluat de la: http://www.descopera.ro

joi, 22 iulie 2010

Algocalminul se va elibera numai cu prescripţie medicală

Agenţia Naţională a Medicamentului (ANM) a hotărât că până la sfârşitul anului Algocalminul (Metamizol sodic), unul dintre cele mai vândute medicamente din Romania, să fie eliberat din farmacii doar pe bază de prescripţie medicala, care va fi reţinută în farmacie.

duminică, 23 mai 2010

Viaţă artificială?

Oameni de ştiinţă americani care încearcă de mai mulţi ani să creeze viaţă artificială au anunţat joi că au reuşit să realizeze în laborator un genom sintetic, pe care l-au folosit pentru a aduce înapoi la viaţă o bacterie, relatează Reuters citat de Hotnews.

Cei care au luat parte la experimentul care durează de 15 ani şi care a costat până
acum
40 de milioane de dolari speră ca realizarea să îi înveţe cum să creeze microbi speciali.

Există însă temeri că această tehnologie ar putea fi folosită pentru a produce arme biologice, motiv pentru care, la solicitarea preşedintelui Obama, Comitetul american pe probleme de energie şi comerţ din cadrul Parlamentului se va reuni săptămâna viitoare pentru a discută implicaţiile acestei descoperiri.

"În studiul sau, Comitetul ar trebui să ia în considerare potenţialele beneficii medicale, asupra mediului înconjurător şi a securităţii, precum şi potenţialele riscuri asupra sănătăţii sau siguranţei, " a precizat Obama.

Cercetătorii au lucrat cu o variantă sintetică a ADN-ului bacteriei, transplantată într-un alt microb, "golit" pe dinăuntru în prealabil. După mai mult încercări, noul microb a prins viaţă şi a început să se multiplice în vasul de laborator.

"Este prima celulă sintetică făcută vreodată," a declarat Craig Venter, cel care a coordonat cercetarea. "Este prima specie de pe planetă care se auto-multiplică şi al cărei părinte este un computer." Venter a adăugat că va încerca să folosească bacterii pentru a produce combustibil, vaccinuri sau pentru a creeă alge care să absoarbă dioxidul de carbon din atmosferă.

"Va deveni o unealtă foarte
puternică
în încercarea de a realiză ce vrem noi în biologie," a spus Venter.

Pe de altă parte, unii biologi susţin că realizarea echipei lui Venter reprezintă un progres important, fără însă a însemna că s-a reuşit producerea de viaţă artificială de la zero.


Ştire preluată de la http://www.infoportal.ro




Probabil că această descoperire va fi folosită (cât de curând) în scopuri militare, pentru crearea de noi arme biologice...dacă atât ne duce capu'

miercuri, 21 aprilie 2010

Cum ar arata lumea, daca pe Pamant ar trai numai 100 de oameni?

Un articol foarte interesant preluat de pe site-ul www.descopera.ro care ar trebui să ne pună un pic pe gânduri...nu suntem nici pe departe atât de ”civilizați” pe cât am vrea să credem......

Cum ar arata lumea, daca pe Pamant ar trai numai 100 de oameni?
Complexitatea culturilor si civilizatiilor umane (foste si actuale), dinamica sociala a ultimului veac (mai exploziva decat o dinamita!), alaturi de evenimente fulgeratoare (precum izbucnirea unui razboi sau inventarea unei supertehnologii care da lumea peste cap) – toate acestea fac ca o astfel de dilema, precum cea enuntata in titlul acestui material, sa para, oarecum, lipsita de sens si consistenta. Va sa zica, raspunsul la intrebarea "Cum ar arata lumea, daca pe Pamant ar trai numai 100 de oameni" nu credem ca da imaginea completa a lumii noastre de astazi, cand pe Terra traiesc aproximativ 6.814.600.000 de indivizi (estimare facuta de United States Census Bureau, pe 14 aprilie 2010). Cu toate acestea, o lume in creuzet, un sat cu numai 100 de locuitori, esantion reprezentativ pentru intreaga omenire, accentueaza foarte presant tendinte si statistici extrem de interesante care, de multe ori, bombardati fiind, zilnic, cu o pleiada de informatii mai mult sau mai putin (i)relevante, ne scapa din vedere. Asadar, "Cum ar arata lumea, daca pe Pamant ar trai numai 100 de oameni?" nu ne aduce imaginea totala a lumii de astazi, dar ne ofera niste franturi esentiale (si poate definitorii) de realitate, foarte exacte.






luni, 15 februarie 2010

Pulberea de rubarba ar putea fi leac pentru cancer

Cercetatorii scotieni ai centrului de studiu al culturilor agricole din Invergrowrie (SCRI) sunt de parere ca prin coacerea timp de 20 de minute a rubarbei de gradina, nivelul chimicalelor anti-canceroase din compozitia plantei creste exponential.


Ca atare, consumarea vegetalei dupa preparare termica ar reprezenta o metoda optima de fortificare a sanatatii, procedura putand conduce la dezvoltarea de noi tratamente impotriva cancerului.

S-a demonstrat ca polifenolii, chimicale ostile cancerului aflate si in componenta rubarbei, ucid selectiv sau previn formarea celulelor canceroase. Ca atare, ei ar putea fi intrebuintati in crearea unor tratamente noi, mai putin toxice, in lupta cu aceasta boala, existand posibilitatea de a fi aplicati chiar si in cazurile de rezistenta a cancerului la alte tratamente.

Efortul de cercetare reunit al expertilor de la SCRI si de la Universitatea Sheffield Hallam i-a incurajat pe oamenii de stiinta sa studieze efectele polifenolilor din rubarba mai ales asupra leucemiei. Ei urmaresc sa descopere cea mai potrivita combinatie de polifenoli si agenti chemoterapeutici pentru a ucide celulele leucemice, chiar si pe acelea rezistente la alte procedee de vindecare.

Cercetari anterioare din domeniu s-au concentrat pe rubarba medicinala orientala, recunoscuta pentru benefiicle ei asupra sanatatii si intrebuintata timp de mii de ani in medicina chineza.

Sursa: STV

duminică, 7 februarie 2010

Azi am fumat doar 3 țigări

Da, se pare că se poate....nu am fumat decât  țigări azi, și nici nu am simțit nevoia să fumez mai multe...am fost ”ocupat” cu altele și se pare că dacă sunt destul de ocupat nu îmi aduc aminte să aprind atât de des țigarea.

Sper să reușesc să mai reduc numărul de țigări fumate pe zi....oricum, SE POATE, și asta fără un efort deosebit !

sâmbătă, 30 ianuarie 2010

Virus cu "presiune" ridicată



Pentru prima oara, o echipa de cercetatori franco-suedezi de la Universitatile Lund si Lyon a reusit sa masoare energia utilizata de un virus pentru a infecta o celula.

Potrivit lui Alex Evilevitch, seful echipei de cercetatori de la universitatea suedeza, presiunea ridicata din interiorul capsidei virusului (invelisul proteic al miezului virusului, cu rol de protectie) este un factor esential, permitandu-i virusului sa-si injecteze genele cu viteza foarte mare in celula. Aceasta presiune corespunde cu cea a unei coloane de apa de 500 metri, sau si mai elocvent, este de 10 ori mai puternica decat cea a unei sticle de sampanie.

Intentia cercetatorilor era aceea de a identifica un mod pentru a reduce energia disponibila in interiorul virusului, astfel incat sa faca imposibila sau ineficienta transmisia genelor acestuia celulei-gazda; surmontand astfel problema capacitatii virusurilor de a modifica rapid epitopii proteinelor capsidei, capacitate care adeseori le permite sa evite reactia sistemului imunitar si medicamentele antivirale.


Sursa: www.descoperă.ro


miercuri, 6 ianuarie 2010

"GOD MODE" în Windows 7 şi Vista

Windows 7 And Vista God Mode Registry Hack