miercuri, 21 aprilie 2010

Cum ar arata lumea, daca pe Pamant ar trai numai 100 de oameni?

Un articol foarte interesant preluat de pe site-ul www.descopera.ro care ar trebui să ne pună un pic pe gânduri...nu suntem nici pe departe atât de ”civilizați” pe cât am vrea să credem......

Cum ar arata lumea, daca pe Pamant ar trai numai 100 de oameni?
Complexitatea culturilor si civilizatiilor umane (foste si actuale), dinamica sociala a ultimului veac (mai exploziva decat o dinamita!), alaturi de evenimente fulgeratoare (precum izbucnirea unui razboi sau inventarea unei supertehnologii care da lumea peste cap) – toate acestea fac ca o astfel de dilema, precum cea enuntata in titlul acestui material, sa para, oarecum, lipsita de sens si consistenta. Va sa zica, raspunsul la intrebarea "Cum ar arata lumea, daca pe Pamant ar trai numai 100 de oameni" nu credem ca da imaginea completa a lumii noastre de astazi, cand pe Terra traiesc aproximativ 6.814.600.000 de indivizi (estimare facuta de United States Census Bureau, pe 14 aprilie 2010). Cu toate acestea, o lume in creuzet, un sat cu numai 100 de locuitori, esantion reprezentativ pentru intreaga omenire, accentueaza foarte presant tendinte si statistici extrem de interesante care, de multe ori, bombardati fiind, zilnic, cu o pleiada de informatii mai mult sau mai putin (i)relevante, ne scapa din vedere. Asadar, "Cum ar arata lumea, daca pe Pamant ar trai numai 100 de oameni?" nu ne aduce imaginea totala a lumii de astazi, dar ne ofera niste franturi esentiale (si poate definitorii) de realitate, foarte exacte.






Niciun comentariu: