luni, 4 ianuarie 2010

Un alt început de an....

Suntem deja în ziua a 4-a a primei luni din an...unii abia se refac după sărbători, câţiva au muncit şi în zilele "libere", dar cei mai mulţi se îndreaptă rapid spre "vechile obiceiuri" ale serviciului :nervi, stres, gălăgie, oameni grăbiţi, etc.
Uite aşa începe un nou an poate mai bun, poate mai rău dar cu siguranţă DIFERIT de toţi care au fost şi cei care vor fi.....şi iar ne dăm seama că nu am avut suficient de mult timp pentru noi înşine, că nu ne-am "ieşit" totul aşa cum am fi vrut, că am uitat de un prieten bun tocmai când acesta avea mai multă nevoie de noi, că am uitat de onomastica unei colege "bune", etc.
În cele din urmă contăm doar NOI...adică EU şi TU care stai şi citeşti chestia asta...oare când o să învăţăm să fim mai buni, mai darnici, mai dezinteresaţi de "bunurile materiale", mai sinceri, mai zburdalnici?

Niciun comentariu: