joi, 8 martie 2012

Prescripţia electronică

Prin comunicatului trimis de Colegiul Farmacistilor din Romania se anunta ca prescriptia electronica va fi implementata incepand cu 1 iunie 2012, insa pentru cateva luni va functiona in paralel cu sistemul actual, pentru a evita eventuale blocaje în eliberarea de medicamente catre asigurati.

Aspecte care trebuie avute în vedere de către farmacii pentru implementarea acestui proiect:

- Farmaciile vor trebui să aibă o conexiune permanentă, funcţională la internet, în caz contrar neputându-se valida rețeta în sistemul electronic (situațiile excepționale au fost prezentate reprezentanților CNAS care vor avea în vedere și o soluție pentru cazurile pentru care farmacia nu se poate conecta la internet);

- Programul informatic actual al farmaciilor va trebui actualizat cu această componentă (specificațiile tehnice necesare vor fi furnizate de CNAS);

- Farmaciile vor trebui să procure (achiziţie directă, abonament, plată inclusă în mentenanţă soft farmacie etc.) cititoare de coduri de bare 2D (bidimensionale).

Niciun comentariu: